Becsült olvasási idő: 1 perc
Gyógyszerelési hibák és betegbiztonság

Számomra a gyógyszerelési hiba a betegbiztonság és a gyógyszerbiztonság, azaz a farmakovigilancia találkozása, írja az OTSZ Online-on dr. Pallós Júlia, az OGYÉI főosztályvezetője.

Mint az a cikkben a többi közt olvasható: a gyógyszerelési hibák különösen két betegcsoportot veszélyeztetnek. A gyer­mekeknél mind a túladagolás, mind az aluldozírozás gyakoribb, mivel életkor, testfelszín, testtömeg, érettség szem­pontjából lényeges különbségek vannak közöttük. Gyakran a gyógyszerforma sem megfelelő a kisgyermek számára, hiszen pl. egy 500 mg-os tablettából 375 mg-ot beadni lehetetlen vállalkozás. Időskorban leggyakrabban a polipragmázia, illetve a gyógyszercsere áll a gyógyszerelési hi­bák hátterében. A hatósági figyelemnek ezért arra is ki kell terjednie, mennyire összecserélhető két gyógyszernév, mennyire hasonló két gyógyszerdoboz stb.

A gyógyszerelési hibák jelentésére is érvényes a mellékhatásriportokkal kap­csolatban minden fórumon hangsúlyozott princípium: a jelentések anonim módon kerülnek a rendszerbe, a bejelentőt a ké­sőbbiekben már nem lehet azonosítani. Sohasem az egyes esetek kivizsgálása, egy adott személy megbüntetése a cél. Az anonimizált jelentések halmazából statiszti­kai módszerekkel kiszűrt eseteket értékelve lehet azután levonni a következtetést arra vonatkozóan, hogy az adott hiba előfordulá­sát mi módon lehet a jövőben csökkenteni, lehetőség szerint teljes mértékben elkerülni.

A betegbiztonság, ezen belül a gyógy­szerbiztonság növelése mindannyiunk kö­zös célja, felelőssége és egyben feladata is. Ennek egyik alapvető eszköze a beteg egészségét károsító, a gyógyszerekkel ös­szefüggő hatások észlelése és továbbítása a közösségi adatbázisba, hogy lehetővé váljon a kockázatok csökkentését szolgáló intézkedések meghozatala.

A teljes cikk

Kvízek
Kiemelt rovataink