Forrás:

Telex

Rovat:

Kutatás
Becsült olvasási idő: 1 perc
Őssejt-átültetés után gyógyult ki a HIV-ből egy német férfi

A „második berlini páciensként” emlegetett férfi HIV elleni gyógyszeres kezelését három évvel az őssejtterápia után állították le, mert még a legérzékenyebb tesztek sem mutatták ki a szervezetében a vírust, ami a kutatók szerint tartós gyógyulást jelenthet, írja a Telex

A Nature szaklapban frissen megjelent tanulmány egy 2015-ös esetet mutat be, ahol egy akkor 51 éves, HIV-fertőzött férfit kezeltek őssejtekkel a leukémiája miatt. Ideális esetben ő is HIV-rezisztens őssejteket kapott volna, de ezek éppen nem álltak rendelkezésre, ezért az orvosok olyan sejteket használtak, amelyekben a CCR5-öt kódoló két génnek csak az egyikében volt jelen a mutáció. A férfi a transzplantáció után kigyógyult a rákból, három évvel később pedig a HIV elleni antiretrovirális terápiát is abbahagyta, az azóta eltelt hét évben pedig a rák és a HIV sem tért vissza nála.

Ez már elég hosszú időszak ahhoz, hogy gyógyultnak lehessen nevezni, és azt jelenti, hogy a gyógyuláshoz több út vezethet, mint azt a tudósok eddig hitték.

Ez alapján a hangsúly inkább azon lehet, hogy a donortól érkező sejtek képesek-e elpusztítani az összes eredeti immunsejtet, mielőtt azok megfertőződnének – ha igen, akkor a HIV nem tud szaporodni. 

Azt a kutatók is hozzátették, hogy mindez a donor és a páciens genetikáján is múlik. Azt is fontos kiemelni, hogy az őssejtterápia csak akkor jöhet számításba, ha valakinél egyszerre van jelen a leukémia és a HIV, hiszen ez nagyon kockázatos kezelési mód. Mindenki más jobban jár a hagyományos terápiával, pláne úgy, hogy nemrég véletlenül találtak egy minden eddiginél hatásosabb HIV-gyógyszert, írja a Telex.

Kvízek
Kiemelt rovataink