Nyugat-nílusi láz betegített meg egy szegedi férfit horvátországi nyaralása idején – számol be a Délmagyar. Az esetről az európai gyorsriasztási rendszeren keresztül tájékoztatták a horvát járványügyi szakemberek az Országos Epidemiológiai Központot (OEK). A fertőzés nyár közepén történt: július 26-án, az adriai tengerparton jelentkeztek a tünetek. A férfit a zágrábi kórházban látták el és igazolták a nyugat-nílusi lázat. Mivel július második felében Csongrád megyében nem detektálták a vírust, a beteg nagy valószínűséggel Horvátországban kapta el a betegséget – tudta meg a portál a Csongrád Megyei Kormányhivatal sajtószolgálatától. Ezt a feltételezést erősíti, hogy az utazási útvonalába eső horvát terület, Eszék, szomszédos azzal a szerbiai területtel, ahonnan már a 30. héten jelezték megbetegedések előfordulását az Európai Járványügyi Központnak. A férfi azóta már jól van, maradványtünetek nélkül meggyógyult.
A nyugat-nílusi lázat eddig főleg Afrikában, Európa déli részein, a Közel-Keleten, Indiában és az Amerikai Egyesült Államokban észlelték. Magyarországon az 1960-as évek vége óta van jelen, minden évben fellobban, attól függően, hogy mennyi a szúnyog. A fertőzés fő időszaka augusztus és szeptember.
A betegség lappangási időszaka 3–6 nap, általában tünetmentesen, lázas betegségként jelentkezik, a legtöbben nem is tudják, hogy nyugat-nílusi lázuk van, mert az influenzáéhoz hasonló tüneteket mutat. A láz, hányinger és izomfájdalom mellett azonban jelentkezhet kötőhártya-gyulladás, fényérzékenység, nyirokcsomó-duzzanat, illetve kiütések a végtagokon. Körülbelül egy hét múlva javul a beteg állapota. A legveszélyeztetettebbek a fiatalok, az idősek és betegek; náluk a fertőzés halállal is végződhet, ugyanis a vírus gerinc- és agyvelőgyulladást okozhat. Ritka szövődmény a hepatitis, a hasnyálmirigy-gyulladás és a szívizomgyulladás.
Becsült olvasási idő: 1 perc
Nílusi-láz: egy szegedi férfi fertőződött
A szúnyogok terjesztette nyugat-nílusi láz hazánkban is minden évben felüti a fejét, augusztusban és szeptemberben fertőz – ídja hírül a Délmagyar.
