Az Európai Gyógszerhatóság szerint még túl korai lenne tájékoztatást adni azokról a hosszú távú kockázatról, amelyet a nitrózamin jelenthet. A szervezet azt is közölte, hogy a vizsgálatba toxikológusokat is bevonnak. Fontos feladatot szánnak a nemzeti gyógyszerhatóságoknak is, az ő segítségükkel derítenék ki, hogy a még piacon lévő egyéb valsartan-tartalmú egyéb készítményekben is előfordul-e ugyanilyen szennyeződés.
A szennyezés akár 2012 óta lapulhat a kínai gyártó által készített hatóanyagban. Ugyan a távol-keleti társaság akkor változtatott az előállítási folyamaton, és ezt szabályosan be is jelentette a hatóságoknak, amelyek ilyenkor előírják a cégtől vásárló gyártóknak, forgalmazóknak, hogy milyen minőségvizsgálatokat kell elvégezniük, milyen nem kívánatos anyagokra kell szűrniük. Csakhogy a most bajt okozó, nitrózamin nem szerepelt a minőségvizsgálattal kötelezően keresendők között. A Zhejiang Huahai Pharmaceuticals-nál történt alapanyag szennyeződésre csak véletlenül – a cég felvásárlását megelőző átvilágítás alkalmával – derült fény.
Az OGYÉI a lap érdeklődésére azt mondta, „bár szükség van még további vizsgálatokra, a betegeket érintő közvetlen kockázat nem áll fenn – állítja az eddigi vizsgálatok alapján az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). Éppen ezért a magyarországi gyógyszerhatóság arra kéri a betegeket, semmiképp ne hagyják abba a vérnyomáscsökkentő kezelést, mielőbb keressék fel kezelőorvosukat és beszéljék át a gyógyszeres terápia folytatását!
